Skittles a győzelemért – ha működik, minek változtatni?
Ha azt gondoltad, hogy a legnagyobb sportolók percre pontos edzéstervvel és makulátlan étrenddel hódítják meg az olimpiát, igazad van – de ez csak a jéghegy csúcsa. Mert az élsportolók sem robotok: akad, aki ugyanazt a bögrét viszi mindenhová, más inkább nem mos ruhát a meccsek között, nehogy „kimossa a szerencsét”. John Shuster, az amerikai curlingcsapat kapitánya például minden versenye előtt megeszik egy doboz Skittles cukorkát. Hogy ez valóban segít-e? Nem valószínű. De ő legalább úgy érezheti, megtett mindent a sikerért.
A kontroll illúziója – ami néha pont elég
A babonák és szerencserituálék nem csupán hóbortok – a pszichológia is igazolja: képesek csökkenteni a szorongást. Egy kutatás szerint azok, akik ilyen rutinnal készülnek egy stresszes helyzetre, jobban teljesítenek. Nem azért, mert a szertartás varázserővel bír, hanem mert az illető úgy érzi, uralja a helyzetet. Mint amikor az első randira ugyanazt a parfümöt fújjuk, ami már egyszer „bejött”, vagy amikor közös sorozatnézéshez mindig ugyanazt a sütit sütjük – nem a vanília menti meg a kapcsolatot, de jó érzés, hogy van valami biztos pont.
A megszokás mint mentőöv
Serena Williams például mindig ugyanabban a sorrendben köti be a cipőjét. Nevetséges? Inkább emberi. Az agyunk szereti a mintákat, a kiszámíthatóságot – mert ez csökkenti a stresszt. Aki valaha izgult már egy állásinterjú, vizsga vagy nyilvános beszéd előtt, pontosan tudja: sokat számíthat egy apró mozdulat, egy kabaladarab vagy egy belső mondat. Egy kis rituálé nem oldja meg a problémát – de segít abban, hogy ne érezzük magunkat teljesen kiszolgáltatottnak.
Babonás vagy kreatív stresszkezelő?
A babonák nemcsak versenyek előtt bukkannak fel. Ki ne ismerné a „ha most zöld a lámpa, sikerülni fog” gondolatot? Vagy a „három piros autó = vissza fog írni” logikát. Ezek nem őrültségek – hanem kreatív megküzdési stratégiák. Nem isteneket próbálunk kiengesztelni, hanem a saját szorongásunkat csitítjuk. Néha egy ilyen apró kapaszkodó többet ér, mint bármilyen racionális magyarázat.
Ha nekik bevált, nekünk is lehet esélyünk
Szóval ha legközelebb csak a szerencsebugyidban mersz vizsgázni, vagy nem nyitsz meg egy e-mailt, amíg nem hallgattad meg a bűvös számodat, ne érezd magad furának. Lehet, hogy pont ez a kis „őrültség” visz el a saját dobogódig – vagy legalábbis segít abban, hogy nyugodtabban, magabiztosabban állj oda. És ez már önmagában aranyat ér.