Ghosting, slow texting és az elérhetetlenség művészete
A digitális randizásban már nem csak a "nem jött el a randira" a szívszorító jelenet. Ma már az is megviselő lehet, ha valaki elolvassa az üzeneted, majd elmerül a néma sötétségben. A ghosting (hirtelen eltűnés) mellett egyre gyakoribb a "slow texting" jelensége, amikor napokkal később érkezik csak válasz.
Ez nem feltétlen bunkóság. A mai online jelenlét fárasztó, sokan kiégnek a nonstop kommunikációtól, mások szándékosan hagyják lógva a beszélgetéseket, hogy több kontrollt érezzenek. De gyakran egyszerűen csak arról van szó: nem érdekel igazán.
Érzelmi elérhetőség = idő + szándék + figyelem
Amikor valaki fontos neked, találsz időt, hogy visszaírj. Lehet, hogy nem azonnal, de nem napok múlva. Az érzelmi elérhetőség nem azonos a chatelési kedvvel, hanem azzal, hogy válaszolsz-e, ha a másik ember számít rád. Az online némaság tükrözheti azt is, ha valaki érzelmileg nem érett egy kapcsolat fenntartására. Vagy csak kényelmetlen számára egy őszinte válasz. A ghosting ilyen esetben nem gonoszság, hanem egyfajta menekülés a konfliktus elől.
Hogyan tedd le a telefont – és vedd észre magad?
Nem minden online hallgatás rólad szól. De ha már többedszer történik, ideje észrevenned, hogy már a te időd pazarolódik. Ha valaki csak akkor jelentkezik, amikor unatkozik vagy lélekben sem elérhető, jobb, ha te engeded előbb. A válasz hiánya is egyfajta válasz.
Aki fontos, az visszaír. Aki nem, az tanít. Tanít arról, hogyan értékeld magad jobban. Hogyan figyelj a jelekre. Ne csak azt nézd, ki olvasta el az üzeneted – hanem azt is, ki válaszol az érzéseidre.