1. Tákos
Festett kazettás mennyezete és faragott belső díszítőelemei lenyűgözőek. A helybéliek csak „paraszt Notre-Dame"-nak hívják, amivel arra utalnak, hogy a padlója mezítlábasan döngölt agyag, a fala pedig ún. paticsfal. Malomköveken nyugvó fagerendák képezik a fal alapját, vesszőből font sövény köré pedig két oldalról agyagos földből vetett vályogot tapasztottak. Ahogy az öregek mondják „a nép emelte magának, fából és sárból".
2. Csaroda
A Csaroda patak által kialakított kis szigeten álló templom az Árpád-kori falusi templomépítészet egyik legszebb példája. Hímzésre emlékeztető, virágos-leveles motívumokkal pingált fala és eredeti freskói felejthetetlenek, de zsindellyel fedett hegyes sisakjára és a mellette álló, ácsolt harangtornyára is sokáig emlékezni fogunk.
3. Böde
A Bödére vezető út mentén, egy kis dombon áll ez a takaros, Árpád-kori templom. Nyugati kapuját gazdag kőfaragás díszíti. Fonatos timpanondísze a honfoglalás kori szíjvégek mintázatát illeszti a félköríves ajtókeretre. A timpanon belsejét a bárány foglalja el a kereszttel. A magyar építészettörténet és műemlékvédelem szempontjából is kiemelkedő jelentőségű kis templom mennyezete kazettás.
4. Csengersima
Csengersimán, a Szamos holtágából kialakított tó partján találhatjuk, festői környezetben, a kicsiny, téglából épült, középkori eredetű, fazsindellyel fedett református templomot. Festett fakarzata és 56 táblából álló festett famennyezete adja a templombelső népies barokk hangulatát.
5. Kallósd
Az Árpád-kori kerek templomok egyik legjelentősebb képviselője. Szokatlan formájával, kupolaszerű tetőszerkezetével, középen kiemelkedő, faszerkezetes tornyával megkapó látvány. Külsejét sűrűn elhelyezett, függőleges, féloszlopos jellegű sávok, ún. lizénák tagolják. Egyszerű oltárképe a templom névadóját, Szent Annát ábrázolja. Északi oldalán íves rejteklépcső vezet fel a fából épített karzatra.
6. Őriszentpéter
Az 1230 körül épült templomot később erődítménnyé alakították, sáncokkal, árokkal, bástyákkal vették körül. Figyelemre méltó a déli bejárat bélletes kapuzata.
7. Nagybörzsöny
A település büszkesége a XIII. századi, Szent István király tiszteletére szentelt, tökéletes arányú templom. Falai barnásvörös trachitkőből épültek, vakolatlanok. Díszes párkányán 19 bajuszos tatárfej látható. A fejeknek története van, ugyanis jól látható, hogy 20 fejnek van kialakítva ív, viszont eggyel kevesebbet faragtak az ívsorba. A fejek a faluba betörő és legyőzött tatárokat szimbolizálják, elrettentésül is a tatároknak, hogy hasonló eset ne következzék be újra. A támadásban megmenekült egyetlen bajuszos barbárnak meghagyták a helyet az ívsor végén, ha esetleg visszatérne.
8. Egyházasdengeleg
A falu temetőjében, kisebb halmon áll a Szent Imrének szentelt, középkori eredetű, torony nélküli, nyeregtetős templom. Eredetileg román stílusban épült, gótikus kibővítést kapott. A hajó felett tölgyfából készült, rendkívül értékes, gótikus tetőszerkezetet találunk.
9. Rakacaszend
Értő helyreállítás eredményeként, ma legszebb falusi templomaink közt, a műemlékvédő beavatkozás jó példájaként emlegetik. A 19. századig egyike volt hazánk rendkívül ritka ikertemplomainak: a 12. században emelt kis téglatemplom déli oldalfalához a 13. században egy valamivel nagyobb, kőből falazott templomot építettek hozzá. Szentélyében és a diadalívben középkori festménytöredékek láthatók, ezeket aztán a reformáció idején lemeszeltek, feltárásuk az 1970-es években kezdődött meg.
10. Szalonna
A középkori körtemplom átalakított állapotban maradt ránk: a rotunda nyugati oldalát elbontották, és szabálytalan négyszög alakú hajóval bővítették. Értékes freskótöredékeket, festett fa karzatot, és lefelé fordított, kehely alakú talapzaton álló, kézzel faragott fa szószéket őriz.