Hogyan vidíthatnál fel bennünket?

Sokat dolgozunk, hogy ezen az oldalon NEKED valami értékeset nyújtsunk. Nem kérünk mást, minthogy néha megnézd egy-egy hirdetőnk weboldalát – aki cserébe kifizeti a munkánkat. Engedd, hogy más fizessen a kíváncsiságodért. Engedélyezd a hirdetéseket ezen az oldalon és ismerkedj meg a szponzoraiddal.

Tényleg nárcisztikus, vagy csak nehéz eset? – Így ismerheted fel a különbséget

Tényleg nárcisztikus, vagy csak nehéz eset?
2025
máj.
20

Az utóbbi években gombamód szaporodnak a nárcisztikus exek – legalábbis, ha a közösségi médiát nézzük. Elég egy nehéz szakítás, néhány bántó mondat vagy önző viselkedés, és máris kész a diagnózis: nárcisz! De vajon valóban az? Vagy csak túl könnyen ragasztjuk rá ezt a címkét valakire, aki egyszerűen nem passzolt hozzánk? Ebben a cikkben segítünk eligazodni a nárcisztikus személyiségzavar (NPD) valódi jellemzői és a hétköznapi, kellemetlen viselkedés közötti különbségekben – edukatívan, őszintén és ítélkezés nélkül.

Mi is az a nárcisztikus személyiségzavar?

A nárcisztikus személyiségzavar (angol rövidítéssel: NPD) egy pszichiátriai diagnózis, amit szigorú kritériumok alapján állapítanak meg. Az ilyen emberek:

  • túlzottan felértékelik saját fontosságukat,
  • folyamatos csodálatot igényelnek,
  • empátiára alig vagy egyáltalán nem képesek,
  • kihasználják másokat céljaik eléréséhez,
  • sértődékenyek, ha nem kapnak elég figyelmet.

Fontos: nem az a nárcisztikus, aki néha magáról beszél, vagy szeret tetszeni. Hanem aki következetesen semmibe veszi más érzéseit, miközben csakis a saját szükségleteivel foglalkozik.

Hogyan ismerheted fel, hogy egy partnered valóban nárcisztikus?

Íme néhány figyelmeztető jel:

  1. Minden róla szól. Bármilyen történetet elmesélsz, gyorsan visszakanyarodik saját magára. Te megfáztál? Neki volt már tüdőgyulladása is. Te kaptál előléptetést? Ő már rég megérdemelte volna.
  2. A kapcsolat elején tökéletes – aztán jön a leértékelés. Kezdetben bűbájos, elhalmoz figyelemmel, bókokkal – majd hirtelen hideggé, kritikusává válik. Ez a klasszikus idealizálás–leértékelés–eldobás ciklusa.
  3. Képtelen felelősséget vállalni. Ha gond van, mindig más a hibás. Soha nem kér bocsánatot – vagy ha igen, az is inkább manipuláció, mint valódi belátás.
  4. Empátiahiány. Nem tud (vagy nem akar) belehelyezkedni más érzéseibe. Ha te sírsz, ő zavarba jön vagy bosszús lesz. Az érzelmi intimitás helyett kontrollra és hatalomra törekszik.
  5. Gázlángolás. Olyan szinten kiforgatja a valóságot, hogy már te sem tudod, mit érzel jogosan. Ezt hívják gaslightingnak – és ez az egyik legkárosabb manipulációs forma.

Akkor most minden ex nárcisztikus?

Természetesen nem. Az, hogy valaki megbántott, önző volt, nem hallgatott rád, még nem jelenti azt, hogy személyiségzavaros. A nárcisztikus viselkedés egy spektrum – és a legtöbb ember valahol középen helyezkedik el. Vannak nehéz emberek, de nem minden nehéz ember nárcisztikus.

A „nárcisz” bélyeg sokszor védekezésből kerül elő: segít értelmezni a fájdalmat, amit átéltünk. De ha túl könnyen dobálózunk vele, az eltorzíthatja a valóságot – és eltakarhatja a saját részünket is a történetben.

Miért lett ennyire „divatos” a nárcizmusról beszélni?

Egyrészt mert végre egyre több szó esik az érzelmi bántalmazásról – és ez jó. Másrészt viszont a közösségi média és a pszichológiai ismeretterjesztő tartalmak leegyszerűsítik a képet. Egyetlen TikTok-videó alapján már bárkire ráhúzható a nárcisztikus címke – anélkül, hogy értenénk a mélységét.

És valljuk be: van valami megnyugtató abban, ha elmondhatjuk, hogy „az exem nem egyszerűen bunkó volt – hanem nárcisztikus!” Ez mentesít a felelősségtől, segít lezárni. De hosszú távon sokkal többet segít az önismeret.

Hogyan védd meg magad – diagnosztizálás nélkül

  • Ne magyarázd túl mások bántó viselkedését. Ha rosszul esik, akkor jogod van rosszul érezni magad.
  • Figyelj a saját határaidra. A manipuláció gyakran ott kezdődik, ahol a határaidat átlépik.
  • Ne akard megmenteni. Ha valaki folyamatosan fájdalmat okoz, az nem a te feladatod, hogy "megjavítsd".
  • Kérj segítséget – barátoktól, szakembertől, akár online közösségektől.

És mi van akkor, ha mégsem nárcisz?

A nárcisztikus személyiségzavar valós, komoly dolog – de nem minden nehéz ember nárcisztikus. Ahogy nem minden vihar egy hurrikán, úgy nem minden fájdalmas kapcsolat bántalmazó. A kulcs az egyensúly: tudd, mit érzel, tudd, mi fér bele neked – és ha kétségeid vannak, kérdezz. Nem címkézni kell – hanem megérteni. Elsősorban saját magadat.

 


Véleményed?

Mi az oldalborda.hu?

Az oldalborda.hu párkapcsolati tippekkel, szakítással kapcsolatos tanácsokkal segít megérteni a párod vágyait. Naponta megosztott titkok, hogy közelebb kerüljetek egymáshoz – vagy könnyebben továbblépjetek.

Játékos randik - társkeresés rendhagyó módon!

Társkereső vagy? Mit szólnál egy remek hangulatú estéhez, társasjátékokkal, egy csapat társkereső társaságában? Budapest legkülönlegesebb ismerkedős estéje vár, tarts velünk a személyes ismerkedős programokon - itt mindenki 3 dimenziós! Részletek...

tic tac toe 1777815 960 720

Túrarandik egész évben!

Kellemes program, ahol mindenki társkereső: ez a Randimásképp. Programjainkon lazán, kötetlenül, játékosan ismerkedhetsz, nem kell szemtől-szembe randiznod senkivel, és a futószalagos sablonokat is otthon hagyhatod. Mintha egy baráti csapatban lennél, kipróbálod? Budapest környékén kirándulunk!

walking 1149747 1280