Sír a kollégánk miattad!

Sokat dolgozunk, hogy ezen az oldalon NEKED valami értékeset nyújtsunk. Nem kérünk mást, minthogy néha megnézd egy-egy hirdetőnk weboldalát – aki cserébe kifizeti a munkánkat. Engedd, hogy más fizessen a kíváncsiságodért. Engedélyezd a hirdetéseket ezen az oldalon és ismerkedj meg a szponzoraiddal.

Megváltozhat-e egy bántalmazó? A kapcsolati erőszak árnyékában

Megváltozhat-e egy bántalmazó?
2025
febr.
14

A bántalmazó kapcsolatok dinamikája összetett és mélyen gyökerezik az érintett felek múltjában, pszichológiai állapotában és a társadalmi környezetben. Az a kérdés, hogy egy bántalmazó fél képes-e valódi változásra, hosszú ideje vita tárgya mind a pszichológiai szakirodalomban, mind a társadalmi diskurzusban.

A bántalmazó viselkedés gyökerei

A kapcsolati erőszak mögött gyakran komplex pszichológiai és szociális tényezők állnak:

  • Gyermekkori traumák: Azok, akik maguk is bántalmazás áldozatai voltak gyermekkorukban, hajlamosabbak lehetnek felnőttként bántalmazó mintázatok kialakítására.
  • Személyiségzavarok és pszichés problémák: A nárcisztikus vagy antiszociális személyiségzavarokban szenvedők gyakrabban mutatnak bántalmazó viselkedést, bár nem minden bántalmazó embernél diagnosztizálható ilyen betegség.
  • Kontrolligény és hatalmi dinamika: Sok bántalmazó az erőszakot hatalmi eszközként használja, hogy fenntartsa az irányítást a kapcsolatban.
  • Impulzivitás és haragkezelési problémák: Akik nehezen szabályozzák érzelmeiket, különösen haragjukat, nagyobb valószínűséggel alkalmaznak agressziót konfliktushelyzetekben.

A változás lehetősége és kihívásai

A pszichológiai kutatások szerint a bántalmazó viselkedés megváltoztatása lehetséges, de rendkívül nehéz folyamat, amelyhez komoly elköteleződés szükséges.

Lépések a valódi változás felé

  1. Önreflexió és felelősségvállalás: A változás első lépése annak felismerése, hogy a viselkedés bántalmazó, és felelősséget kell vállalni érte. A kifogások („nem vagyok ilyen, csak stresszes voltam”) megakadályozhatják a fejlődést.
  2. Terápia és pszichológiai segítség: Egyéni terápia, kognitív viselkedésterápia vagy csoportos foglalkozások segíthetnek az érintett személynek az erőszakos mintázatok felismerésében és megváltoztatásában.
  3. Gyakorlati eszközök a haragkezeléshez és az érzelmi szabályozáshoz: Az önuralom fejlesztése és az alternatív konfliktuskezelési stratégiák elsajátítása kulcsfontosságú.
  4. Idő és következetesség: A változás nem egyik napról a másikra történik. A hosszú távú fejlődés következetes erőfeszítéseket és visszaesések kezelését igényli.
  5. A bántalmazott fél szempontjainak figyelembevétele: Ha a bántalmazott fél már nem bízik a kapcsolat helyreállításában, akkor a változásnak függetlennek kell lennie attól, hogy visszakapják-e a partnerüket.

A kutatások tanulságai

A bántalmazók számára készült intervenciós programok hatékonyságáról vegyes eredmények születtek:

  • Egyes kutatások szerint az erőszakos viselkedés csökkenhet terápiás beavatkozások hatására, ha az elkövető ténylegesen motivált a változásra.
  • Más tanulmányok szerint a visszaesési arány magas, különösen azoknál, akik csak külső nyomásra vesznek részt terápiában (például bírósági kötelezés miatt).
  • A változás nagyobb eséllyel sikeres, ha a bántalmazó személy korán felismeri problémáját, és hosszú távon elkötelezi magát az önismereti munka mellett.

Mikor érdemes továbblépni?

Fontos felismerni, hogy nem minden bántalmazó tud vagy akar változni. A bántalmazott félnek nem kötelessége várni a változásra vagy kitenni magát további ártalmaknak.

Változás vagy lezárás?

A bántalmazók változásának lehetősége létezik, de nem garantált. Azok, akik valóban elkötelezik magukat a változás mellett, terápiás segítséget vesznek igénybe, és folyamatosan dolgoznak a problémáik megoldásán, esélyt kaphatnak arra, hogy egészségesebb kapcsolati mintákat alakítsanak ki. Ugyanakkor a legfontosabb mindig a bántalmazott fél biztonsága és jóléte. Ha egy kapcsolat már túl sok fájdalmat okozott, a lezárás is lehet egészséges döntés.

Ha valaki felismeri magában a bántalmazó mintázatokat, a legjobb, amit tehet, hogy szakemberhez fordul, és kitartóan dolgozik önmagán, függetlenül attól, hogy a párkapcsolat megmenthető-e vagy sem.

 


Véleményed?

Mi az oldalborda.hu?

Az oldalborda.hu párkapcsolati tippekkel, szakítással kapcsolatos tanácsokkal segít megérteni a párod vágyait. Naponta megosztott titkok, hogy közelebb kerüljetek egymáshoz – vagy könnyebben továbblépjetek.

Játékos randik - társkeresés rendhagyó módon!

Társkereső vagy? Mit szólnál egy remek hangulatú estéhez, társasjátékokkal, egy csapat társkereső társaságában? Budapest legkülönlegesebb ismerkedős estéje vár, tarts velünk a személyes ismerkedős programokon - itt mindenki 3 dimenziós! Részletek...

tic tac toe 1777815 960 720

Túrarandik egész évben!

Kellemes program, ahol mindenki társkereső: ez a Randimásképp. Programjainkon lazán, kötetlenül, játékosan ismerkedhetsz, nem kell szemtől-szembe randiznod senkivel, és a futószalagos sablonokat is otthon hagyhatod. Mintha egy baráti csapatban lennél, kipróbálod? Budapest környékén kirándulunk!

walking 1149747 1280