Kíváncsi vagy, ki támogat Téged?

Sokat dolgozunk, hogy ezen az oldalon NEKED valami értékeset nyújtsunk. Nem kérünk mást, minthogy néha megnézd egy-egy hirdetőnk weboldalát – aki cserébe kifizeti a munkánkat. Engedd, hogy más fizessen a kíváncsiságodért. Engedélyezd a hirdetéseket ezen az oldalon és ismerkedj meg a szponzoraiddal.

Megtörni a láncot – Hogyan segíthetünk a bántalmazó családból érkező fiúknak, hogy ne váljanak ők is bántalmazóvá?

Hogyan segíthetünk a bántalmazó családból érkező fiúknak
2025
máj.
06

Amikor a családon belüli bántalmazás kerül szóba, legtöbbször az áldozatokra – főként nőkre és gyerekekre – irányul a figyelem. Jogosan. Arról viszont kevesebb szó esik, hogy mi lesz azokkal a fiúgyerekekkel, akik némán nézik végig az otthonukban zajló erőszakot. Ők nemcsak elszenvedői az agressziónak, hanem sokszor tanúi és akaratlan tanulói is annak. Vajon elkerülhetetlen, hogy felnőttként ők is bántalmazók legyenek? Szerencsére nem.

A gyermekkori erőszak hatása a felnőttkori kapcsolatokra

Kutatások igazolják, hogy azok a férfiak, akik gyerekkorukban erőszakos családi környezetben nőttek fel, felnőttként gyakrabban válnak bántalmazó partnerré. Nem veleszületetten agresszívek, hanem azt tanulták meg, hogy a szeretet, a hatalom és a félelem kéz a kézben járnak. Egy friss, átfogó brit kutatás szerint a gyermekkori szülői párkapcsolati erőszak hatása a fiatal felnőttek saját párkapcsolataira is rányomja a bélyegét: azok a fiatalok, akik ilyen környezetben nőttek fel, később nagyobb eséllyel válnak maguk is bántalmazóvá, illetve élnek meg káros kapcsolati dinamikákat (Herbert, Barter et al., 2025).

A bántalmazás nemcsak testi, hanem lelki nyomokat is hagy: sérelmeket, félelmet, szégyent. Ha mindehhez nem társul megértés és támogatás, akkor ezek a fiatalok felnőttként is nehezen tudnak más eszközökkel reagálni konfliktushelyzetekre.

Megelőzés és gyógyulás: mit tanulhatunk a kutatásból?

A tanulmány rávilágít: a megelőzés kulcsa az érzelmi nevelés, az empátia fejlesztése és a biztonságos kapcsolati minták kialakítása. Azok a fiatalok, akik támogató környezetbe kerülnek, pozitív példaképekkel találkoznak, és lehetőséget kapnak az érzelmeik kifejezésére, jó eséllyel képesek lesznek megtörni a generációs mintákat.

A segítő programok három alappillére:

  1. Érzelmi tudatosság fejlesztése – a fiúk megtanulják felismerni, megnevezni és feldolgozni az érzéseiket.
  2. Pozitív felnőtt példaképek – olyan férfiak segítik őket, akik hitelesen képviselik az erőszakmentes, empatikus férfiszerepet.
  3. Támogató közösség – biztonságos tér, ahol meg lehet nyílni, lehet sírni, lehet kérdezni.

Nem "rossz" fiatalok, hanem segítségre szoruló gyerekek

Nem szabad elfelejteni: a bántalmazó viselkedés sok esetben a feldolgozatlan trauma jele. A fiúk gyakran nem kapnak lehetőséget arra, hogy érzelmileg kifejezzék magukat, ezért a fájdalom és félelem haraggá formálódik. A megfelelő támogatás segíthet abban, hogy ne a múlt ismétlődjön, hanem valami új, egészségesebb mintával tudjanak továbblépni.

Mit tehetünk mi, felnőttek?

  • Figyeljünk a jelekre: ha egy gyerek fél, visszahúzódik vagy dühkitörései vannak, érdemes rákérdezni, mi zajlik otthon.
  • Bátorítsuk az érzelemkifejezést: fontos, hogy a fiúk is megtanuljanak beszélni az érzéseikről.
  • Mutassunk pozitív példát: az empatikus, határozott férfi nem ellentmondás, hanem cél.

Meg lehet törni a mintát

Nem elkerülhetetlen, hogy a trauma erőszakba forduljon. A kulcs a felismerés, a támogatás és az új minták felmutatása. Minden fiúból lehet olyan felnőtt, aki nem a múltat ismétli, hanem egy jobb világot épít maga és mások számára is.

Hivatkozás: Herbert, A., Barter, C., et al. (2025). The impact of parental intimate partner violence and abuse (IPVA) on young adult relationships: a UK general population cohort study. The Lancet Regional Health – Europe. https://doi.org/10.1016/j.lanepe.2025.101278

 


Véleményed?

Mi az oldalborda.hu?

Az oldalborda.hu párkapcsolati tippekkel, szakítással kapcsolatos tanácsokkal segít megérteni a párod vágyait. Naponta megosztott titkok, hogy közelebb kerüljetek egymáshoz – vagy könnyebben továbblépjetek.

Játékos randik - társkeresés rendhagyó módon!

Társkereső vagy? Mit szólnál egy remek hangulatú estéhez, társasjátékokkal, egy csapat társkereső társaságában? Budapest legkülönlegesebb ismerkedős estéje vár, tarts velünk a személyes ismerkedős programokon - itt mindenki 3 dimenziós! Részletek...

tic tac toe 1777815 960 720

Túrarandik egész évben!

Kellemes program, ahol mindenki társkereső: ez a Randimásképp. Programjainkon lazán, kötetlenül, játékosan ismerkedhetsz, nem kell szemtől-szembe randiznod senkivel, és a futószalagos sablonokat is otthon hagyhatod. Mintha egy baráti csapatban lennél, kipróbálod? Budapest környékén kirándulunk!

walking 1149747 1280