Engedd, hogy más fizessen helyetted!

Sokat dolgozunk, hogy ezen az oldalon NEKED valami értékeset nyújtsunk. Nem kérünk mást, minthogy néha megnézd egy-egy hirdetőnk weboldalát – aki cserébe kifizeti a munkánkat. Engedd, hogy más fizessen a kíváncsiságodért. Engedélyezd a hirdetéseket ezen az oldalon és ismerkedj meg a szponzoraiddal.

Miért nem látogatja az apuka a gyermekeit válás után? – A mögöttes okok pszichológiai szemmel

Miért nem látogatja az apuka a gyermekeit válás után? – A mögöttes okok pszichológiai szemmel
2024
okt.
16

Válás után számos apa eltávolodik gyermekeitől, még akkor is, ha az anya nem akadályozza a kapcsolattartást. Mi állhat ennek a háttérben? Sokszor magunknak sem tudjuk megmagyarázni, miért alakul így, de a pszichológia segítségével feltárhatjuk a leggyakoribb okokat. Ebben a cikkben sorra vesszük, miért szűnik meg az apák és gyermekeik közti kapcsolat, ha a jogi és fizikai akadályok nem állnak fenn.

1. A bűntudat és a szégyenérzet

Az egyik leggyakoribb pszichológiai ok a válás után megjelenő bűntudat és szégyenérzet. Az apák sokszor úgy érzik, hogy cserbenhagyták a családjukat, főleg akkor, ha úgy gondolják, a válás részben az ő hibájuk. Egy tanulmány szerint az apák, akik bűntudatot éreznek a válás miatt, gyakran kerülik a gyermekeikkel való találkozást, mert nehezen tudnak szembenézni saját érzéseikkel. A szégyen is jelentős szerepet játszik – félnek attól, hogy gyermekeik vagy a környezetük ítélkezni fognak felettük.

2. A változó kapcsolati dinamika

A válás utáni új élethelyzetek és változó családi dinamika is akadályozhatja az apák és gyermekeik közti kapcsolatot. Sok apa úgy érzi, hogy az új helyzetben kevesebb kontrollja van a dolgok felett, és a kapcsolatuk a gyermekekkel megváltozott, akár a kommunikáció hiánya, akár a találkozások ritkulása miatt. Az apák gyakran úgy érzik, hogy már nem játszanak központi szerepet a gyermekeik életében, ami miatt elhúzódhatnak.

3. Az új partner és a „másik család” hatása

Az apák új kapcsolatai is hozzájárulhatnak ahhoz, hogy kevesebb időt töltenek a gyermekeikkel. Egy új partnerrel vagy családdal való élet kialakítása jelentős érzelmi és időbeli terhet ró az apára, ami miatt kevesebb energia és figyelem marad a korábbi kapcsolatok ápolására. Ez különösen igaz lehet, ha az új családnak is vannak gyermekei, akik az apa idejét és figyelmét igénylik.

4. Az érzelmi távolságtartás és a konfliktuskerülés

Bizonyos apák egyszerűen azért kerülik a gyermekeikkel való találkozást, mert nehezen kezelik az érzelmi helyzeteket. A válás sokszor komoly érzelmi stresszt okoz, és az apák, akik kevésbé képesek kifejezni érzelmeiket, gyakran azzal védekeznek, hogy elkerülik a nehéz helyzeteket. A konfliktuskerülés, az érzelmekkel való szembenézés elkerülése tehát egy jelentős tényező lehet.

5. A depresszió és a mentális egészség problémái

A válás komoly mentális egészségügyi problémákat is okozhat, amelyek befolyásolják az apa és gyermeke közötti kapcsolatot. A depresszió, a szorongás vagy más mentális betegségek gyakran súlyosbítják a helyzetet. Egy kutatás kimutatta, hogy a válás utáni depresszióval küzdő apák gyakran nem képesek fenntartani a kapcsolatot gyermekeikkel, mivel egyszerűen nem tudnak érzelmi vagy fizikai energiát fordítani a találkozásokra.

6. Az anyagi nehézségek és a munkahelyi stressz

A válás gyakran anyagi nehézségekkel is jár, ami szintén szerepet játszhat abban, hogy az apák kevesebbet találkoznak gyermekeikkel. Az új lakhatás, a gyermektartásdíj fizetése, és a megnövekedett munkahelyi nyomás mind hatással lehet arra, hogy mennyi ideje és energiája marad egy apának a gyermekeire. A pénzügyi nyomás és a stressz közötti kapcsolatot számos kutatás alátámasztja, különösen válás után.

7. A személyes készségek hiánya

Végül, egyes apák egyszerűen nem rendelkeznek azokkal a készségekkel, amelyek szükségesek lennének ahhoz, hogy fenntartsák a kapcsolatot gyermekeikkel. A válás után nehéz lehet megtalálni a helyes kommunikációs módot, főleg akkor, ha a kapcsolat korábban sem volt erős. Az ilyen apák gyakran érezhetik, hogy „nem jók” szülőknek, és a gyermekekkel való kapcsolattartás helyett inkább eltávolodnak.

Kutatások a témában

A válás utáni szülő-gyermek kapcsolatokról számos tanulmány készült. Egy 2017-es kutatás például azt találta, hogy az apák 20%-a egyáltalán nem találkozik gyermekeivel válás után, míg 40%-uk ritkán látja őket. Ezek az adatok arra utalnak, hogy a válás sok esetben nem csak a házastársak közti kapcsolatot szakítja meg, hanem a szülő-gyermek kapcsolatot is. A kutatás arra is rámutatott, hogy a bűntudat és az érzelmi távolságtartás a két leggyakoribb ok, amiért az apák elhúzódnak gyermekeiktől.

Mit lehet tenni?

Az apák és gyermekeik közti kapcsolat megőrzése érdekében fontos, hogy az apák felismerjék és feldolgozzák érzelmeiket. A pszichológiai tanácsadás vagy csoportos foglalkozások segíthetnek abban, hogy az apák képesek legyenek kezelni a bűntudatot, a szégyenérzetet és a válás okozta érzelmi nehézségeket. Emellett a családterápia is hatékony lehet abban, hogy az apák és gyermekeik új alapokra helyezhessék a kapcsolatukat.

A válás utáni kapcsolat fenntartása kihívást jelenthet, de megfelelő támogatással és megértéssel az apák is megtalálhatják az utat gyermekükhöz.

 


Véleményed?

Játékos randik - társkeresés rendhagyó módon!

Társkereső vagy? Mit szólnál egy remek hangulatú estéhez, társasjátékokkal, egy csapat társkereső társaságában? Budapest legkülönlegesebb ismerkedős estéje vár, tarts velünk a személyes ismerkedős programokon - itt mindenki 3 dimenziós! Részletek...

tic tac toe 1777815 960 720

Túrarandik egész évben!

Kellemes program, ahol mindenki társkereső: ez a Randimásképp. Programjainkon lazán, kötetlenül, játékosan ismerkedhetsz, nem kell szemtől-szembe randiznod senkivel, és a futószalagos sablonokat is otthon hagyhatod. Mintha egy baráti csapatban lennél, kipróbálod? Budapest környékén kirándulunk!

walking 1149747 1280