Láss a sötétben! – De tényleg
A Georgia State University kutatói olyan kontaktlencsét fejlesztettek, amely képes érzékelni az infravörös fényt. Ez a lencse miniatűr grafénalapú szenzorokat használ, amelyek képesek a hő sugárzását látható képpé alakítani – magyarul: ha valami (vagy valaki) hőt bocsát ki, azt te is látnád. Mondjuk a párod forró teste hősugárzóként villanna fel előtted az éjszaka közepén – romantikus, vagy inkább ijesztő? Rajtad áll, hogyan reagálsz.
Párkapcsolati szuperképesség vagy kémkedés?
Nem nehéz elképzelni, hogyan fordíthatnánk a kapcsolataink javára (vagy épp tönkretételére) ezt a technológiát. Gondolj csak bele: végre kiderülne, tényleg mosdóba ment-e a másik éjjel vagy titokban a hűtőt támadta meg. Vagy hogy valóban rosszul aludt-e, vagy csak titokban a telefonját nyomkodta a takaró alatt. Ez persze már egy bizalmi kérdés is: biztos jó ötlet mindent látni?
Nemcsak katonáknak és titkosügynököknek
Korábban az infravörös látás jellemzően a hadsereg és a kémek privilégiuma volt, most viszont civil felhasználása is belátható közelségbe került. A kutatók célja ugyanis nemcsak az, hogy sötétben is lássunk, hanem hogy hőmérsékleti eltéréseket is érzékeljünk – ami például orvosi diagnosztikában is forradalmi lehet.
És ha a párod hűtőgépként világít?
Eljátszottam a gondolattal: ha infravörös látásom lenne, hogyan nézne ki otthon a férjem? Valószínűleg mint egy melegedő pont a kanapén, egy mobil hőforrás a konyha és a hűtő között ingázva. Aztán persze ott lenne a kutyánk, aki szinte világítana a sok szőr alatt rejtegetett testmelegével. És én? Talán úgy festenék, mint egy elfelejtett kávé a reggeli után: langyos és gyorsan hűlő. Szóval nem biztos, hogy annyira vonzó ez a szuperképesség – de cserébe legalább nem botlanék bele többé a nappali közepén hagyott székbe.
A kérdés: akarunk-e mindent látni?
Ez a technológia felvet egy fontos kérdést: vajon jobb-e, ha mindent látunk a másikból? Nemcsak azt, hogy éppen ébren van-e, hanem hogy mennyire forró a keze vagy izzad-e idegességében? A válasz talán az, hogy a kapcsolatokban nem mindig kell mindent látni – van, amit jobb, ha sejtelmes homályban hagyunk.
Forrás: Georgia State University. (2024). Infrared vision breakthrough: Graphene-based contact lenses could let you see in the dark. Science Advances. DOI: 10.1126/sciadv.abh2708