Egy lájk nem csók – de nem is semmi
Ne szaladjunk előre. Egy lájk nem csók. Egy komment nem hotelszoba. De az érzelmi térben nem ilyen egyszerű a képlet. Mert míg a fizikai hűtlenség határai (nagyjából) konszenzusosak, az online hűség terepe olyan, mint a régi MSN: mindenki máshogy értelmezi.
Mit jelent valójában az a kis szív?
- Mert nem gondolja túl. Sok pasi tényleg nem. Ott van a kép, jól néz ki, megy rá a szív. Olyan ez, mint amikor a boltban megdicsérsz egy cipőt – nem akarod feleségül venni.
- Mert így működik az algoritmus. A közösségi média serkenti a "reakciót", a folyamatos kattintást. Sokszor már reflexszerű a lájkolás.
- Mert (valahol mélyen) még mindig jól esik neki a flört. Nem akar semmit, csak tetszik neki, hogy még van benne szufla. És ez az a pont, ahol jön a kérdés: hol a határ?
Hol kezdődik az online hűtlenség?
Attól függ. Ha egyszer-egyszer lájkol valamit, nem feltétlenül vészes. De ha rendszeresen követ, reagál, kommentel, DM-ez más nőkkel – és közben ezt előtted nem említi – az már nem sima lájkolás. Az már párhuzamos érzelmi csatorna.
És ne felejtsük el: ha valami olyat csinál, amit előtted nem szívesen mutatna meg, az gyakran elég jó indikátor arra, hogy nem teljesen oké, amit tesz.
Nem a nézés a gond – hanem a szándék mögötte
A világ tele van csinos, vonzó, okos emberekkel – ezt senki nem kérdőjelezi meg. De a különbség ott van, hogy mire fordítjuk a figyelmünket. Ha az online jelenlét valaki más irányába tolja a figyelmet, az az energiát is viszi. És ez már érzékelhető a kapcsolatban.
Oké, de mit lehet ezzel kezdeni otthon, veszekedés nélkül?
- Beszéljetek róla. Ne kioktatás, hanem kíváncsiság legyen. "Neked ez mit jelent? Nekem ez mit jelent?" – ebből lesz beszélgetés, nem veszekedés.
- Állapodjatok meg közös határokban. Lehet, hogy számodra egy sima szívecske is sok. Lehet, hogy ő nem is gondolná, hogy az zavar.
- Figyeljétek a mögöttes motivációt. A lájk mögött lehet önbizalomhiány, unatkozás vagy épp figyelemkeresés is. Ez nem mentség, de segít megérteni.
Kettős mérce vagy közös szabályok?
Na, akkor derül ki igazán, hogy kettős mérce van-e, vagy tényleg közösen gondolkodtok a kapcsolati határokról. Egy dolog biztos: az online térben is lehet hűségesnek lenni – csak nem mindig ösztönösen történik.
Amikor a szív emoji túl sokat mond
Nem kell azonnal szakítani, ha egy bikini alatt ott virít egy tűz emoji. De ha már második hete feszengsz miatta, akkor nem az a megoldás, hogy "túlreagálod" – hanem az, hogy megérted, ez neked mit jelent, és elmondod neki. Mert a szívecskék ugyan kicsik, de néha elég egy is, hogy szúrjon.
A kérdés csak az: hajlandók vagytok-e közösen megtanulni, hogy mit jelent számotokra a figyelem – online is, offline is.