Engedd meg, hogy bemutassuk a szponzorod!

Sokat dolgozunk, hogy ezen az oldalon NEKED valami értékeset nyújtsunk. Nem kérünk mást, minthogy néha megnézd egy-egy hirdetőnk weboldalát – aki cserébe kifizeti a munkánkat. Engedd, hogy más fizessen a kíváncsiságodért. Engedélyezd a hirdetéseket ezen az oldalon és ismerkedj meg a szponzoraiddal.

„Légy szakács a konyhában, úrinő a társaságban, szajha az ágyban” – Tényleg ez az ideál?

„Légy szakács a konyhában, úrinő a társaságban, szajha az ágyban” – Tényleg ez az ideál?
2024
okt.
11

Honnan ered ez a mondás?

 

A „szakács a konyhában, úrinő a társaságban, szajha az ágyban” mondás már régóta tartja magát a köztudatban, de honnan ered ez a sztereotípia? A gondolat mögött álló elképzelés valószínűleg a 20. század első feléből származik, amikor a nőket még erősen hagyományos szerepekbe szorították. A mondat attribúciója konkrét személyhez nem egyértelmű, ám a lényeg, hogy a nőknek különböző „arcokat” kellett ölteniük az élet különböző területein. Ez az elvárás azt tükrözi, hogy a nő legyen otthon, házias, társaságban kifinomult, de a hálószobában szenvedélyes és felszabadult.

Pszichológiai háttere: miért ragadt meg ez a sztereotípia?

A mondás pszichológiai hátterének megértéséhez érdemes megvizsgálni, hogy milyen elvárások voltak és vannak a nők iránt. A hagyományos nemi szerepek gyakran előírták, hogy a nők viselkedésüket és szerepeiket a férfiak igényeihez igazítsák. Ez a fajta elvárás szigorú megfelelési kényszerhez vezethetett, amely pszichológiai nyomás alatt tartotta a nőket.

Egyes pszichológiai elméletek, például a szociális szerepelmélet (Eagly és Wood, 1999) kimutatták, hogy a nemi szerepek tanultak, és társadalmi konstrukciók eredményei. Így a mondás is részben abból a hagyományból ered, hogy a férfiak által elvárt szerepeket be kellett tölteniük a nőknek – legyenek háziasak, vonzóak és szexuálisan elérhetőek a férjük számára.

A férfiak tényleg így gondolkodnak?

Bár a mondás sokszor férfiakhoz kapcsolódik, egyre kevesebb férfi vallja ma már nyíltan ezt a véleményt. Modern pszichológiai kutatások, mint például azok, amelyek a kapcsolatok dinamikáját és a szexualitást vizsgálják (Gottman, 1994), azt mutatják, hogy a sikeres kapcsolatok alapja a kölcsönös tisztelet, kommunikáció és egyenlőség. A kutatások azt sugallják, hogy a férfiak egyre inkább a nők teljes személyiségét és képességeit értékelik, nem csupán a régi sztereotípiák szerint.

És a nők véleménye?

A nők nagy része elutasítja a mondást, mivel az szűk keretek közé szorítja a női identitást. Számos feminista író és gondolkodó, például Simone de Beauvoir, felhívta a figyelmet arra, hogy a női szerepek sokkal összetettebbek, és a nőknek nem kell megfelelniük a férfiak által kreált elvárásoknak. A mai nők inkább a sokoldalúságra, autonómiára és egyenlőségre törekszenek a párkapcsolatokban és az élet más területein is.

Tudományos kutatások a kapcsolati elvárásokról

A kapcsolatok terén végzett modern pszichológiai kutatások azt mutatják, hogy a sztereotípiák által sugallt szerepek gyakran okoznak konfliktusokat a párkapcsolatokban. A nők nyomást érezhetnek, hogy különböző szerepeket kell betölteniük, míg a férfiaknak is elvárásai lehetnek, amelyeknek nem tudnak megfelelni. Egy 2016-os kutatás (Hawkins és Booth) szerint a tradicionális nemi szerepeket követő kapcsolatokban nagyobb valószínűséggel alakulnak ki feszültségek és konfliktusok, míg az egyenlőségen alapuló kapcsolatok stabilabbak és kielégítőbbek.

Modern kapcsolati dinamikák: a sztereotípiák elhalványulása

A világ egyre inkább távolodik a hagyományos nemi szerepektől, és ezzel párhuzamosan az ilyen típusú mondások is veszítenek relevanciájukból. A modern párkapcsolatokban a kölcsönös tisztelet, az egyenlőség és az érzelmi támogatás kerül előtérbe. Bár a mondás időnként még visszaköszön a popkultúrában, egyre kevesebben veszik komolyan.

Vélemények: Mit gondolnak a férfiak és nők ma?

Ahogy egy 2020-as felmérésben megállapították, a férfiak és nők véleménye is változó ezzel a mondással kapcsolatban. A férfiak 70%-a szerint nem várja el, hogy partnere megfeleljen ennek a sztereotípiának, míg a nők 80%-a elutasítja a mondás tartalmát. Egy női válaszadó így fogalmazott: „Nem kell három különböző szerepbe bújnom ahhoz, hogy értékes partner legyek. Egyszerűen önmagam akarok lenni.”

Ami elmúlt, elavult?

A „szakács a konyhában, úrinő a társaságban, szajha az ágyban” mondás egy elavult sztereotípia, amely már nem tükrözi a modern párkapcsolatok dinamikáját. Míg a férfiak és nők véleménye is változó, a legtöbben elutasítják az ilyen szűkítő elvárásokat, és inkább a személyes autonómiát és egyenlőséget helyezik előtérbe a kapcsolatokban. Tudományos kutatások is azt mutatják, hogy az egyenlőségen alapuló kapcsolatok boldogabbak és tartósabbak, mint azok, amelyek hagyományos nemi szerepekre épülnek.

Források:

Eagly, A. H., & Wood, W. (1999). The origins of sex differences in human behavior. American Psychologist.
Gottman, J. (1994). Why Marriages Succeed or Fail.

 


Véleményed?

Mi az oldalborda.hu?

Az oldalborda.hu párkapcsolati tippekkel, szakítással kapcsolatos tanácsokkal segít megérteni a párod vágyait. Naponta megosztott titkok, hogy közelebb kerüljetek egymáshoz – vagy könnyebben továbblépjetek.

Játékos randik - társkeresés rendhagyó módon!

Társkereső vagy? Mit szólnál egy remek hangulatú estéhez, társasjátékokkal, egy csapat társkereső társaságában? Budapest legkülönlegesebb ismerkedős estéje vár, tarts velünk a személyes ismerkedős programokon - itt mindenki 3 dimenziós! Részletek...

tic tac toe 1777815 960 720

Túrarandik egész évben!

Kellemes program, ahol mindenki társkereső: ez a Randimásképp. Programjainkon lazán, kötetlenül, játékosan ismerkedhetsz, nem kell szemtől-szembe randiznod senkivel, és a futószalagos sablonokat is otthon hagyhatod. Mintha egy baráti csapatban lennél, kipróbálod? Budapest környékén kirándulunk!

walking 1149747 1280