A pszichológiai hadviselés és manipuláció egyik fegyvere a hallgatás, amit már bizonyára mindnyájan alkalmaztunk valamikor életünk során, még akkor is, ha nem tudatosan tettük. Szerelmi, baráti, munkatársi kapcsolatokban is felbukkanhat. Nemcsak éretlen, bántó viselkedésmód, de komoly következményei is lehetnek, meglehetősen káros hatással lehet a „mellőzött” személyre.
Ez a fajta mellőzés, ignorálás, semmibe vétel egyfajta erőszak. Nem muszáj ugyanis fizikai erőszakra gondolnunk akkor, amikor erőszakról beszélünk. A lelki terror, az érzelmi erőszak szinte ugyanolyan káros és bántó tud lenni.
Vannak emberek, akik mesteri fokon űzik ezt a fajta terrort. Hogy miért? Ennek több oka lehet. Másokat okolnak például olyan hibákért, amelyek valójában az ő hibáik. Ezért úgy vélik, ha azt a másik személyt figyelmen kívül hagyják, ha átnéznek rajta, akkor a probléma sem fog létezni. A másik ok, hogy szándékos meg szeretnénk sérteni embereket, mivel saját magukkal nincsenek rendben. Nem bírják elviselni a náluk okosabb, boldogabb, sikeresebb embereket. Ezért megragadnak minden olyan területet, ahol úgy érzik, hatásuk, hatalmuk van a másik felett.
Akármi is az ok, valakin keresztülnézni, valakit figyelmen kívül hagyni, mellőzni, mindenképpen komoly következményekkel járhat.
Íme, 5 ok, amiért a hallgatás, a szótlan lelki terror sokkal veszélyesebb és rombolóbb, mint gondolnánk.
1. Érzelmi traumát, stressz okoz
Az áldozatok depresszióba fordulhatnak, dühöt, frusztrációt érezhetnek, de gyakori az is, hogy elszigetelődnek, nyughatatlanná válnak, bűnösnek, magányosnak érzik magukat. Ha valakinek rendszeresen semmibe veszik az érzéseit, igényeit, vágyait, akkor értéktelennek, semmirevalónak, szerethetetlennek, jelentéktelennek érezheti magát.
2. Pszichológiai stresszt okoz
A pszichológiai manipuláció, a hallgatás, a nyomott csend lerombolja az önbizalmat, önbecsülést és az érzelmi hullámvasút végül egyfajta száműzetéshez vezethet. Növeli a stresszt, az áldozat úgy érezheti, hogy elveszíti a kontrollt, elboríthatja a bánat, veszteség, elhagyatottság érzése. Minél tovább tart ez a fajta manipuláció, annál súlyosabbak lehetnek a következmények, különösen a gyerekek esetében.
3. Súlyos fizikai következményei lehetnek
Az ilyen esetekben ugyanúgy aktiválódhat agyunk fájdalomközpontja, mintha valódi fájdalmat éreznénk, aminek következtében tulajdonképpen valódi fájdalmat érzünk. Fejfájás, hasmenés, gyomorproblémák, étvágytalanság, idegesség: ezek bizony velejárói lehetnek az érzelmi fájdalomnak. Még ennél is nagyobb gondok keletkezhetnek, kóros étvágytalanság, cukorbetegség, magas vérnyomás, szívproblémák, szexuális zavarok fordulhatnak elő tartós erőszak esetén.
4. Viselkedésbeli változásokat okoz
Mit csinálok rosszul? Valami baj van velem? Idegesítő, elviselhetetlen vagyok? Ha figyelmen kívül hagynak, keresztülnéznek rajtad, akkor úgy viselkedhetsz, ahogyan normális esetben nem tennéd, folyamatosan kérdések gyötörnek, találgatsz, bizonytalankodsz, kételkedsz. Úgy érezheted, hogy zavarsz, idegesítesz másokat. Úgy viselkedhetsz, mintha nem lennél önmagad.
5. Tönkre teheti a kapcsolatokat
Ilyen esetekben a kommunikációval van gond, illetve annak hiányával. Valamiért a felek egyike nem beszél a másikkal, átnéz rajta, így bünteti. A másik fél reakciójától függetlenül, ez a viselkedés törést, repedést okoz a kapcsolatban. Ahelyett, hogy beszélnének és megpróbálnának megoldást keresni, mindketten arra várnak, hogy a másik fog közeledni. Mindketten a saját győzelmükkel, igazuk bizonyításával törődnek a gondok megoldása helyett.