Biztosan hallottál már olyat, hogy valakiről azt mondják „nehéz ember". Vagy talán éppen egy ilyennel élsz. Az ilyen emberek kívülről sokszor lenyűgözőek, de ha bekerülsz a hálójukba, állandóan taktikáznod kell, hogy tompítsd a konfliktusokat, és nap mint nap elbizonytalanodsz saját magadban.
Fontos tudni, hogy a nehéz emberek természete általában életük korai szakaszának nyomait viseli. Vagyis, a személyiségükre erősen rányomja a bélyegét a gyerekkor. Ezért vannak, akik azt tanácsolják, hogy ne is próbáljuk megváltoztatni őket, mivel nem is tudnak „normálisan" viselkedni, úgyhogy csak akkor kezdjünk velük, ha mi így tényleg el tudjuk fogadni a partnerünket.
Egy ilyen emberrel élni frusztráló. Igyekszel tapintatos lenni, elnézést kérni, támogatni, háttérbe húzódni. Nem vársz sokat, és úgy érzed, nem is kapsz semmit vissza. Gyakran reménytelennek érzed az egészet. Magadat hibáztatod, mert úgy gondolod, hogy lehetnél megértőbb, gondoskodóbb, türelmesebb, kedvesebb, és akkor biztosan ő is többet tudna magából adni neked. Úgy érzed, a hiba nem benne van, hanem igazából benned.
Ne ostorozd magad! Vizsgáld meg az alábbi 8 jelet, hogy tudd, a partnered valóban egy nehéz eset. Ha igen, akkor megnyugodhatsz, nem te vagy kevés vagy rossz. Ha úgy döntesz, továbbra is ezzel az emberrel szeretnél élni, de nem tudod így elfogadni a helyzetet, ideje segítséget kérned. Ha ezek a jellemzők ráillenek a partneredre, akkor meg kell tanulnod kezelni őt, különben boldogtalan leszel ebben a kapcsolatban.
A nehéz ember ...
1. ... állandóan azt kérdezgeti, hogy megbízol-e benne. Azt mondogatod magadnak, hogy minden rendben, közben mintha repedések lennének az alapokon, amik folyamatosan kételkedésre adnak okot. A társad olyan messzire elmegy a kérdőre vonásban, hogy te érzed rosszul magad, amiért nem bízol benne, noha mindent megpróbálsz, de nem igazán megy.
2. ... képtelen a normális kommunikációra. A vele való beszélgetés bizonytalan, homályos, lezáratlan. Hiába beszéltek meg bármit, vagy hoztok döntést közösen, az folyamatosan változhat, felülíródhat, vagy újra megtárgyalásra kerülhet.
3. ... nem igazán akarja megoldani a konfliktusokat. Úgy érezheted, hogy valójában a konfliktus élteti őt, és igazad is van: ezek az emberek állandó káoszban érzik komfortosan magukat, ahol nem kell véglegesen dönteni és elköteleződni.
4. ... érzelmileg nem enged közel magához. Amint túl közel kezdenél kerülni (az ő meglátása szerint), tesz valamit, hogy megakassza ezt az intimitást. Ugyanakkor mégis elhiteti veled, hogy valójában te emeled a falakat magad köré. Az ilyen ember egyszerűen retteg az intimitástól, miközben folyamatosan arról panaszkodik, hogy nem kap belőle eleget.
5. ... mindenért téged hibáztat. Mindig minden a te hibád. Soha, de soha nem az övé. Ha véletlenül mégsem te vagy a hibás, akkor az emberek, a munkatársai, a kormány, az időjárás vagy a multik. Felesleges erőfeszítés beláttatni vele, hogy ő is tévedhet, hibázhat.
6. ... esetében nem az esze, hanem az érzelmei határozzák meg a viselkedését. Nem a tények alapján dönt, hanem az alapján, hogy milyen érzései vannak a történésekkel kapcsolatban. Nem mérlegel, nem nézi meg a dolgot több oldalról. Hipotéziseket gyárt a te ötleteidről, igényeidről, vágyaidról is. Még véletlenül sem kérdez meg téged közvetlenül. Őszintén úgy hiszi, hogy mindent jobban tud nálad, még azt is, hogy te mit akarsz.
7. ... gyakran visszautasító. Nem látja magát reálisan és nem képes az önvizsgálatra. Miért is bajlódna vele? Amúgy is bátorság kell ahhoz, hogy az ember szembenézzen a saját hibáival, és vállalja önmagát. A nehéz ember számára viszont ez ijesztően hangzik, így kiiktatja az életéből.
8. ... mindig a félelem vezeti a cselekedeteit. Ezért van az, hogy bármilyen nézeteltérés elfajulhat nála, és mindjárt összeveszést, szakítást, harcot vizionál. Minden beszélgetéstől, tárgyalástól tart, ha nem tudja azt kontrollálni.