Nehéz emberek mindenhol vannak. A velük való kommunikáció nem könnyű, de létezik néhány trükk, melyek segítenek, hogy jól jöjjünk ki az izzasztó helyzetekből, és mindkét fél elégedettnek érezze magát.
1. Légy megértő!
Hihetetlennek tűnik, de ez a nehéz emberek kezelésének egyik legegyszerűbb módja. Ha megértést tanúsítasz irányukba, meghallgatod, amit mondani szeretnének, az a leggyorsabb út a leszerelésükhöz.
2. Gondolkodj az ő fejével!
Képzeld magad a helyzetébe. Mit is akar valójában? Te hogy éreznél, ha ebben a helyzetben lennél? Mi az, amit szeretnél elérni? Mi lenne az a megoldás, amivel elégedett lennél? Az igazán jó megoldó emberek azok, akik bele tudják képzelni magukat mások helyzetébe.
3. Ne állj ellen!
Ha ellenállsz, akkor fenntartod a megoldatlan helyzetet. Minél inkább szembe mész a másikkal, annál nagyobb ellenállást fogsz kiváltani az ő részéről is. Az energiádat inkább fordítsd arra, hogy megértsd a helyzetét, képbe kerülj, hogy mi az a gond, amit szeretne megoldani.
4. Amikor hallgatsz, billentsd kicsit oldalra a fejed!
A kommunikációban nemcsak a szavaknak van fontos szerepük, de a testbeszédnek is. Ha egy kicsit oldalra hajtod a fejedet, és érdeklődően nézel, az emberek úgy fogják érezni, hogy igazán kíváncsi vagy a mondandójukra.
5. Legyél tisztában azzal, hogy mit szeretnél elérni!
Gondold végig, hogy mi lenne az a megoldás, ami elfogadható lenne a számodra. Azt is kalkuláld bele, hogy mit szeretnél, a másik fél milyen érzéssel tegyen pontot az ügy végére (vélhetően jó lenne, ha elégedett lenne a kimenetellel). Biztos, hogy rugalmasnak kell lenned neked és neki is.
6. Légy nyitott egy nagyobb leckére!
Sokszor nem értjük, hogy miért kerülünk nehéz helyzetbe, aztán később rájövünk, hogy mennyit tanultunk belőle. Gyakran az ilyen helyzetekben egy nagyobb leckét kapunk az élettől. Megtanulhatjuk, hogy hogyan bánjunk az emberekkel, hasznos tapasztalatot szerzünk egy boldog párkapcsolathoz, sokat fejlődhetünk konfliktuskezelésben.
7. Mit tudsz még felhasználni a stratégiádhoz?
Találd i, hogy mi vagy ki az, aki hatással tud lenni erre az emberre, és használd ezt ki stratégiai célokra! Gondolkozz tágabb térben, lehet, hogy éppen egy távolabbi ismerősöd, vagy egy közös hobbi fog segíteni.
8. Ne hagyd elburjánzani a negatívumokat!
Ne erősítsd a negatív dolgokat. A hosszadalmas levelezések és a terjedelmes válaszok a kemény helyzetet stabilizálhatják. Inkább nyugodtan hallgasd meg az illetőt, ne adj teret a hosszú válaszoknak, így nem készteted védekezésre, viszont megértésre fog találni.
9. Szakítsd félbe a megszokott mintákat!
Az emberek gyakran úgy viselkednek, mint egy robot. Ugyanabban a szituációban ugyanazokat a válaszokat adják, egyszerűen el sem tudják képzelni, hogy lehet másként. Ha egy nehéz emberrel nem jutsz dűlőre, szakítsd meg a fejében lévő mintát azzal, hogy felteszel egy teljesen váratlan kérdést, aminek nincs köze a témához. Ezzel kizökkentheted, és esetleg egészen másmilyen kimenet felé terelheted a beszélgetést.