Na most kapaszkodj meg a tükörben: lehet, hogy már az arcodon is ott virít a keresztneved.
Képzeld, a pszichológia is látja az arcodban a neved
A tanulmány, amelyet a Science Focus mutatott be, izraeli és francia kutatók nevéhez fűződik, és nem kisebb állítással sokkolta a világot, mint hogy az emberek felismerik a neveket az arcokon – még akkor is, ha csak egy fotót látnak, és négy különböző név közül kell választaniuk.
A kísérletben a résztvevők 35%-os pontossággal találták el a képen szereplő ember nevét. Ez elsőre nem tűnik soknak, de ha azt nézzük, hogy puszta találgatással csak 25% lenne az esélyük, máris nyugtalanítóbb az eredmény.
Karcsi bajusszal születik? – Társadalmi elvárások és arcformák
A kutatók szerint a dolog mögött egy érdekes pszichológiai jelenség áll: a társadalmi elvárásoknak való megfelelés. Ha például a „Karcsi” névhez az évek során egy bizonyos képzet társul (pl. bajusz, kopaszodás, barkácsolás iránti vonzalom), akkor az azonos nevű emberek – akár tudat alatt – elkezdhetnek megfelelni ennek a „Karcsi-képnek”.
Ez a „szociális címkézés” nemcsak a viselkedést, hanem akár a frizurát, arckifejezést vagy öltözködést is befolyásolhatja, amelyek összességében aztán alakítják az arc megjelenését.
A „Józsi-arc” nem mítosz – A mesterséges intelligencia is így gondolja
A tanulmányban mesterséges intelligenciát is bevetettek: több ezer arc és név alapján tanították meg neki, hogy felismerje a „Péter-arcokat” vagy „Emese-arcokat”. És láss csodát: a gép is jobban teljesített a véletlennél. Egyes nevekhez (és az általuk hordozott sztereotípiákhoz) valóban hasonló arcvonások társultak.
Ez persze nem azt jelenti, hogy minden Mari néni ikertestvére egymásnak, de van egyfajta „névi átlagarc”, ami körül az egyének elhelyezkednek. És ha elég sokan gondolják, hogy egy Gábor bizony magas homlokú és szemüveges, akkor előbb-utóbb a Gáborok egy része ehhez fog idomulni.
Miért érdekeljen ez minket, Zsuzsák és Bélák?
Mert egy olyan világban, ahol a megjelenésünk és az identitásunk egyre szorosabban összefonódik, érdemes megérteni, milyen rejtett hatások alakítják az arcunkat – és azt, hogyan mások ránk néznek.
Nem árt tudni: lehet, hogy nemcsak anyánk neve van beírva az arcunkra, hanem a mi saját nevünk is – és ezzel együtt az, amit a társadalom elvár tőlünk.
Ez különösen érdekes lehet például:
- szülőknek, akik nevet választanak a gyereknek (szóval mielőtt a kisfiad neve Gandalf lenne… gondold újra),
- HR-eseknek, akik név alapján ítélnek önéletrajzokat (igen, ez is létezik),
- vagy neked, ha eddig azt hitted, a neved csak dísz a személyidben.
Egy utolsó pillantás a tükörbe – gondolatébresztő búcsú
Szóval legközelebb, amikor a tükörbe nézel, és azt mondod: „Ez az arc tényleg egy Zsuzsa?”, ne nevess annyira. Lehet, hogy mások is pontosan ezt gondolják – és hogy ez nem véletlen.
És ha már itt tartunk… te hogy néznél ki, ha Bélának hívnának?