Az esküvő köré mára egy egész iparág épült, a sminkestől, a cukrászon át, az asztaldíszítőig mindenki azon dolgozik, hogy tökéletes legyen a ceremónia. Pazarabbnál pazarabb esküvőkön mondjuk ki a boldogító igent, miközben a házasságok közel fele még mindig válással végződik.
A költséges, nagystílű esküvőkkel nem is lenne gond, hogy megalapoznák a frigy tartósságát, vagy bármilyen módon hozzájárulnának ahhoz, hogy a párkapcsolat örökké tartson. Sajnos azonban éppen ellenkezője látszik bebizonyosodni, minél nagyobb a rongyrázás, annál hamarabb kerülnek beadásra a válási papírok.
Az Emory Egyetem két professzora (Atlanta, USA) tanulmányában arra volt kíváncsi, hogy milyen összefüggést mutat az esküvői számla és a házasságok tartóssága. Számos házasságra lépő párt vontak be a vizsgálatba, elemezve az esküvőjüket, és a kapcsolat különféle mérföldköveinél mutatott elégedettségüket, végül arra jutottak, hogy bizony az esküvői kiadásoknak van hatása a házasságra, csak éppen nem úgy, ahogy gondolnánk.
Minél többe kerül egy esküvő, annál nagyobb a házasság kudarcának valószínűsége. Sőt, minél drágább volt a jegygyűrű, annál nagyobb valószínűséggel fogja egy fiók mélyén végezni a szakítás után. Ugyanakkor minél több ember veszi körbe az esküvőn az ifjú párt, annál nagyobb az esélyük a boldog, hosszú házasságra (200 fő felett már szinte garantált az együtt maradás).
Mélyebbre ásva persze beláthatjuk, hogy a magyarázat viszonylag egyszerű. Minél inkább belsőségeiben éli meg a pár a házasságkötést, és nem a külsőségekre fókuszál, annál könnyebben fogják tudni megőrizni a kapcsolatuk lényegét, intimitását. Minél nagyobb a családi, baráti támogatók köre, annál több jövő jósolható a frigynek.
Érdekes módon a nászút szerepe is felértékelődik a tanulmány után! Ugyanis azok a párok, akik a lagzit követően kettesben elutaztak, sokkal nagyobb valószínűséggel maradtak együtt hosszútávon. Ugyancsak fontos tényezőnek bizonyult a vallásosság: a rendszeresen templomba járók kétszer nagyobb eséllyel kötik örökre össze az életüket.
Végül egy titok: a 3 a bűvös szám. Azok a párok, akik már legalább 3 éve voltak együtt az esküvő napján, sokkal nagyobb számban lesznek együtt nyugdíjasok, mint azok, akik ennél kevesebb ideje ismerték még csak egymást.