Kezdetben volt a nyelv – és benne a "Kicsim"
Bár elsőre ártatlannak tűnik, hogy ki hogyan szólítja a szerelmét, a becenevek valójában többet árulnak el egy kapcsolatról, mint hinnénk. A „drága párom” hivatalos távolságtartása, a „Maci” gyermeki gyengédsége vagy a „Husikám” kétségbeesett humorba csomagolt testkép-kommentárként is értelmezhető – ha van kedvünk belelátni. És néha van.
Szerelem nyelven – babanyelven
A kutatások szerint a becenevezés nem csupán cukiság, hanem kötődésépítő stratégia. Azok a párok, akiknek saját, belső nyelvük van – titkos szavak, közös hülyeségek, becenevek – gyakran szorosabb érzelmi kapcsolatot ápolnak. A „Szívem” tehát nem csak egy szó, hanem egyfajta jelszó is: belső körben vagy.
Ahol a kreativitás elszabadul – és néha túl messzire megy
A becenevek világa nem ismer határokat. Léteznek szerethetőek (Nyuszi, Szívecske), furcsák (Bölényem, Tevepofa), és olyanok, amiknél komolyan elgondolkozunk: vajon ezt hogyan lehet nyilvánosan kimondani? (Pl. Csülkösöm vagy Bélszínkém.) Mindez nem feltétlenül probléma – a bizarr becenév néha épp azt jelzi, hogy a kapcsolat annyira intim, hogy nem kell kívülállóknak érthetőnek lennie.
Ki szólít és ki hallgat?
A névadásban azonban hatalmi dinamika is rejlik. Nem mindegy, hogy mindkét fél használ becenevet, vagy csak az egyik. Ha valakit „Baba”-ként emlegetnek, de ő csak „Zsuzsának” hívja a másikat, az akár érzelmi aszimmetriát is jelezhet. Ahogy az is, ha valaki soha, semmilyen becenevet nem használ – talán nem érzi magát biztonságban a gyengédség nyelvén.
Kint vagy bent? – A becenevek társas jelentése
A becézgetésnek szociális funkciója is van. Ha valaki egy baráti vacsorán is „Pöttyömnek” hívja a párját, az vagy nagyon aranyos, vagy nagyon zavarba ejtő – attól függ, ki hallgatja. Egyes becenevek kizárólag magánszféra-kompatibilisek, mások pedig mintha direkt a közönségnek szólnának. És van, aki épp ezzel akar dominanciát kifejezni: „Ő az enyém, még a nevét is én adtam.”
Amikor Béla csak Béla marad
És mi van akkor, ha valaki sosem kap becenevet? Ez önmagában nem baj, de ha valaki emiatt úgy érzi, hogy a kapcsolat rideg, vagy nincs benne játékosság, érdemes elgondolkodni: mennyire tudunk felszabadultak, önazonosak lenni egymás mellett? A becenevek ugyanis nem kötelezők – de ha vannak, akkor gyakran egy olyan nyelvet képviselnek, amely csak kettőnké.
Te milyen néven vagy elmentve a telefonjában?
A becenevek világában az intimitás és a humor kéz a kézben járnak. Egy jól eltalált, csak rátok jellemző szó akár évek múlva is mosolyt csalhat az arcotokra – vagy legalább egy kérdést a pincér arcára. És hát, valljuk be: van valami bájos abban, amikor egy öltönyös üzletembert úgy hívnak fel, hogy „Szerelmetes Kukacgombám”.