Nemrég egy haverom járt pórul egy online ismerkedés során. Lehetséges, hogy valójában nem is egy nő volt a másik oldalon, hanem egy online csalásra specializálódott bűnözői kör férfitagja, aki nőnek adta ki magát. Tinderen beszélgetett egy kolumbiai nővel, aki egy kis flört után kompromittáló felvételt szerzett róla. A videón látható volt, ahogy a haverom egy privát és intim helyzetben tartózkodott, amit a nő titokban rögzített. Hamarosan zsarolás következett: a nő azzal fenyegette, hogy nyilvánosságra hozza a felvételt, ha nem fizet. Először 500 dollárt kért, majd lealkudták 30 000 forintra, de szerencsére végül nem fizetett. A helyzetből tanulva most összeszedtük a legfontosabb tanácsokat, hogy mások elkerülhessék az ilyen csapdákat.
1. Küldj egy képet? – Ezért soha ne tedd!
Az egyik leggyakoribb zsarolási forma az online ismerkedés során az, amikor valaki bizalmi alapon megoszt intim vagy kompromittáló tartalmakat magáról. Ezeket a képeket és videókat aztán zsarolásra használhatják fel. Az aranyszabály: ha nem szeretnéd, hogy egy tartalom nyilvánosságra kerüljön, ne oszd meg senkivel!
2. Kamu profilok mindenhol: Így ismerheted fel őket!
Ha valaki túl gyorsan akar bizalmat építeni, szerelmet vall vagy intimebb témákra tereli a beszélgetést, az óvatosságra adhat okot. Különösen gyanús lehet, ha egy nő rövid ismerkedés után már intim képeket vagy videókat kér, főleg olyat, amin az arcod is jól látható. Pszichológiai szempontból ez azért szokatlan, mert a nők általában érzelmi biztonságot és fokozatosan kialakuló intimitást keresnek egy kapcsolatban. Egy valódi érdeklődésű nő ritkán kérne egy férfitől ilyen tartalmat az első beszélgetések során, mivel ez nem illeszkedik a természetes ismerkedési dinamikához. Sokkal valószínűbb, hogy egy ilyen kérés mögött csalók állnak, akik zsarolási célokra használják fel az így megszerzett anyagot. Gyanús lehet továbbá, ha egy személy frissen regisztrált profillal rendelkezik, kevés képet oszt meg, vagy nem tud hiteles információt adni magáról.
3. Pénzt kér? – Azonnal menekülj!
Soha ne oszd meg a pontos lakcímed, bankkártyaadataid vagy egyéb szenzitív információkat olyan személyekkel, akiket online ismertél meg. Ha valaki pénzt kér tőled, bármi legyen is az indok, az szinte biztosan csalás.
4. Zsarolók csapdájában: Így szabadulj ki belőle!
A zsarolás általában fenyegetéssel jár: valaki azt ígéri, hogy kellemetlen vagy személyes információkat hoz nyilvánosságra, ha nem teljesíted a kéréseit. Ha ilyen helyzetbe kerülsz:
- Ne fizess! A zsarolók sokszor akkor sem tűnnek el, ha fizetsz, inkább további pénzt kérnek.
- Ne kommunikálj többet a zsarolóval! Blokkolj minden elérhetőséget.
- Mentsd le a bizonyítékokat! Képernyőmentésekkel dokumentáld a fenyegetéseket.
- Jelentsd a hatóságoknak! A rendőrség közösségi bűncselekményekkel foglalkozó osztálya tud segíteni.
5. Védd meg magad: A legfontosabb online biztonsági tippek
Állítsd privátra a közösségi profiljaidat.
Csak megbízható embereket vegyél fel ismerősnek.
Használj kétlépcsős azonosítást a fájljaid és fiókjaid védelmére.
6. Ha már megtörtént a baj: Így lépj tovább!
Ha már megtörtént a baj, ne maradj egyedül! Beszélj egy jogásszal vagy kiberbiztonsági szakemberrel, akik tudnak segíteni a legjobb lépések meghatározásában.
Ezért dőlnek be sokan – Te ne legyél köztük!
Az online ismerkedés lehetőségei mellett ott vannak a veszélyek is, amelyeket csak megfelelő tudatossággal lehet elkerülni. Ha figyelmes vagy, nem osztasz meg szenzitív tartalmakat és felismered a gyanús jeleket, sok kellemetlenségtől megkímélheted magad.
Vigyázz magadra az online térben is!