Egy kis formabontás: az emberi szív kontra szívecske
Az emberi szív inkább egy izmos, diónál nagyobb, pumpáló csoda, nem pedig egy dekoratív motívum. A „szív alakú” forma első ábrázolásai valójában nem is az emberi szívet akarták visszaadni. A középkori művészek egyszerűsítettek, stilizáltak – vagyis inkább olyan formát rajzoltak, ami esztétikus és jól illeszthető díszítőelemként működött kéziratokban, címereken, kódexek margóján.
Na de akkor honnan jött ez a forma? Itt jön képbe a szilfium.
Szerelem, fogamzásgátlás és egy eltűnt növény: a szilfium legendája
A szilfium (Silphium) egy ókori növény volt, amely a mai Líbia területén, főleg Kürené városállam környékén nőtt, és igazi csodaként tartották számon. Használták gyógyításra, fűszerként – és (dobpergés) fogamzásgátlóként is.
Igen, jól olvastad: az ókori görögök és rómaiak szerint a szilfium kivonata megbízhatóan akadályozta meg a terhességet. Ezért a növény hamarosan a szerelem és szexuális szabadság szimbóluma lett. Még pénzérmékre is rákerült a stilizált szilfium-motívum – ami gyanúsan hasonlít arra a bizonyos szív alakra, amit ma is használunk.
Ez a kapcsolat persze nem bizonyított 100%-osan, de a párhuzam annyira csábító, hogy a történészek és romantikus lelkek előszeretettel emlegetik.
A forma diadalmenete: szív mindenütt
Ahogy telt az idő, a stilizált „szívecske” egyre inkább elvált az eredeti szervtől, és saját életet kezdett élni. A középkorban a szerelem allegóriáiban gyakran szerepelt: például az udvarló „átadja a szívét” választottjának – szó szerint, egy piros kis motívum formájában.
A 18–19. században a Valentin-nap népszerűsödésével végképp bebetonozódott a piros szív mint a romantika emblémája. A szilfium közben kihalt (túllegelték), de talán nem véletlen, hogy az emléke még mindig ott dobog a szívek mélyén.
És mit mond a biológia?
Érdekesség: a női medence, pontosabban a méh és a csípőcsontok sziluettje is hasonlít a szív alakra, és több antropológus szerint ez sem teljesen véletlen. A szimbólum – akárcsak a szilfium – a termékenységhez, szexualitáshoz és szerelemhez kötődik.
Egyszóval: lehet, hogy amit ma kedves üzenetekbe biggyesztünk, az valójában egy rég kihalt növény és egy félreértelmezett anatómiai forma szerelemgyereke. Romantikus, nem?
Szóval legközelebb, amikor ♥ jelet küldesz valakinek, gondolj bele: lehet, hogy a szerelmes szívecske valójában egy fogamzásgátló líbiai fűszer tiszteletére született. Ha ez nem romantika, akkor semmi sem az.