„Az első házasság a szerelem diadala a józan ész felett, a második a remény diadala a tapasztalat felett, a harmadik pedig a hülyeség diadala mindenek felett." - tartja a mondás. Tény, hogy a második házasságok jobban működnek, és ebben az alábbi 4 dolog játszik szerepet:
1. A gyakorlat teszi a mestert
A második házasságnál már tapasztaltabbak vagyunk. Ilyenkor az ember már tudja, hogy mi az, ami működik, és mi az, ami nem. Nem a nulláról próbálunk felépíteni egy rendszert. Tudjuk, hogy egy háztartás, egy életközösség működtetésében milyen tevékenységek merülnek fel, és így egyszerűbben osztjuk fel magunk között a feladatokat. Ismerjük a konfliktuskezelés stratégiáit, az hatékony kommunikáció titkát. Vagyis a második házasságba bele tudjuk tenni mindazt, amit az első kudarcából tanultunk.
2. A pár mindkét tagja jobban ismeri már saját magát
A második esélynél kihasználhatjuk, hogy az első házasság kudarca után a párok mindkét tagja vélhetően sok időt töltött az önismerettel, önelemzéssel, az egyéni fejlődés kérdésével. Ezáltal jobban megismerte saját magát, ami nagyon fontos alap egy jól működő kapcsolathoz. Ez ugyan fájdalmas tapasztalat, de az újrakezdésnél nagyon hasznosnak bizonyulhat. Ha a válásunkból tényleg tanultunk, ha beláttuk a saját hibáinkat, felismertük a szerepünket abban, hogy a kapcsolat zátonyra futott, akkor nagyon sokat tettünk egy második frigy boldogsága felé. A második házasságok azért lehetnek sikeresebbek, mert az emberek igyekeznek elkerülni a korábban elkövetett hibáikat.
3. Ezúttal mindketten jól akarják csinálni
Hatalmas az elszántság, hogy most sikerülni fog, most megmutatjuk! Az ember úgy működik, hogy ha valami egyszer nem jött össze, akkor másodszorra már csakazértis be akarja bizonyítani, hogy képes rá! Nem beszélve arról, hogy a válás fájdalmas és nehéz procedúráját nincs kedvük még egyszer végigcsinálni.
4. Hála mindenért
A másodszorra próbálkozók már hálásak azért, hogy megadatik nekik egy újabb esély, hálásak az életért, a szerelemért, vagyis megbecsülik a lehetőségeket! Ahogy az önsegítő könyvek népszerű írója, Melody Beattie fogalmaz: „A hála ünneppé változtat egy étkezést, otthonná egy házat, baráttá egy idegent. A hála értelmet ad a múltunknak, békét hoz a mánkba és jövőképet rajzol a holnapunkhoz."