Kíváncsi vagy, ki támogat Téged?

Sokat dolgozunk, hogy ezen az oldalon NEKED valami értékeset nyújtsunk. Nem kérünk mást, minthogy néha megnézd egy-egy hirdetőnk weboldalát – aki cserébe kifizeti a munkánkat. Engedd, hogy más fizessen a kíváncsiságodért. Engedélyezd a hirdetéseket ezen az oldalon és ismerkedj meg a szponzoraiddal.

Miért lépnek ki egyes férfiak csak akkor egy kapcsolatból, ha már biztos az új partner? – A pszichológia magyarázata

Miért lépnek ki egyes férfiak csak akkor egy kapcsolatból, ha már biztos az új partner? – A pszichológia magyarázata
2024
okt.
21

Számos nő tapasztalta már azt, hogy a párja csak akkor hajlandó kilépni a kapcsolatból, ha már biztos benne, hogy valaki más vár rá a másik oldalon. Az ilyen viselkedés sok kérdést vet fel: miért nem tudnak tiszta lappal indítani, egyedül maradni, és feldolgozni a lezárást? Miért keresnek párhuzamosan egy új partnert, miközben még benne vannak az előző kapcsolatban? Vajon az új kapcsolatra való átlépés megoldás a problémákra, vagy valami mélyebb pszichológiai ok áll a háttérben? Ebben a cikkben ezekre a kérdésekre keressük a választ.

1. Miért nem tiszta lappal indulnak?

Sokan úgy gondolják, hogy egy kapcsolat lezárása természetes módon azt követeli meg, hogy az ember egyedül maradjon egy ideig, és feldolgozza az érzelmeit. Azonban nem minden férfi így látja ezt. Az, hogy valaki csak akkor hajlandó kilépni a kapcsolatból, ha már biztos új partner vár rá, gyakran egy pszichológiai védelmi mechanizmus jele. A férfiak, akik ilyen helyzetben találják magukat, gyakran félnek a bizonytalanságtól és az egyedülléttől. Az új partner egyfajta „biztosíték” számukra, hogy nem maradnak egyedül, és van valaki, akire támaszkodhatnak.

A pszichológiai szakirodalom ezt „átkapcsolási mechanizmusnak” nevezi, ahol az egyik kapcsolatból való kilépés zökkenőmentes átlépést jelent egy másikba. Ez elkerüli a nehéz érzelmi feldolgozást és a szembenézést a magány érzésével.

2. Félnek a magánytól

Az egyik legfontosabb oka annak, hogy sok férfi nem lép ki egy kapcsolatból, amíg nincs új partner, a magánytól való félelem. A magány egy erőteljes érzelem, amitől sokan rettegnek. Az egyedüllét sok férfi számára bizonytalanságot és kiszolgáltatottságot jelent. Egy 2018-as kutatás szerint a férfiak általában nehezebben dolgozzák fel az érzelmi magányt, mint a nők, mert kevésbé hajlamosak beszélni az érzelmeikről és kevésbé keresnek támogatást barátoktól vagy családtól.

Egy kapcsolat vége mindig érzelmi kihívásokkal jár, és ha a férfi már előre fél attól, hogy egyedül marad, akkor gyakran egy „biztonsági hálót” keres az új partner személyében. Ez a félelem sok esetben tudat alatt működik, így a férfiak nem feltétlenül ismerik fel, hogy a magánytól való rettegés irányítja döntéseiket.

3. „Két szék között a földre ülni” – a bizonytalanság kerülése

A bizonytalanság, amely az egyedülléttel és az ismeretlennel jár, szintén jelentős szerepet játszik abban, hogy egyes férfiak miért nem zárják le előbb a kapcsolatukat. Az élet sok területén a férfiak számára fontos a stabilitás és a biztonság, ezért nehéz számukra a „két szék közötti” bizonytalan állapot. Az új kapcsolat egyfajta menekülési útvonalnak tűnik, ami biztosítja, hogy ne maradjanak védtelenek, még akkor sem, ha az előző kapcsolat már rég nem működik.

Sokan félnek attól, hogy ha megszakítják a kapcsolatot, és szingliként próbálnak boldogulni, akkor nem találják meg azonnal az új partnert, vagy hosszabb időre egyedül maradnak. Ezért inkább párhuzamosan keresik az új kapcsolatot, hogy elkerüljék a kényelmetlen helyzetet.

4. A változástól való félelem

A változás mindig kockázattal jár, és sok férfi számára a kapcsolat lezárása egy hatalmas ismeretlen területet nyit meg. Még ha egy kapcsolat rossz is, a változás félelmetes lehet, hiszen az embernek el kell hagynia egy megszokott, biztonságos környezetet, és szembenéznie kell a jövő ismeretlen kihívásaival. Egy új partner ebben az esetben egyfajta „simulékony” átmenet lehet a régi kapcsolatból az újba, ami segít elkerülni a változással járó érzelmi feszültséget.

A pszichológiai kutatások is megerősítik, hogy a változástól való félelem jelentős tényező a kapcsolati döntésekben. Az emberek általában ragaszkodnak a megszokott dolgokhoz, még akkor is, ha azok nem működnek jól, mivel az ismeretlen kockázatai nagyobb félelmet keltenek.

5. Az érzelmi éretlenség

Végül, de nem utolsósorban, sok férfi, aki csak akkor lép ki egy kapcsolatból, ha már biztos benne, hogy van valaki más, gyakran érzelmi éretlenséggel küzd. Az érzelmi érettség azt jelenti, hogy az ember képes önállóan is boldogulni, és nem mások érzelmi támogatására vagy elismerésére építi fel saját önértékelését. Azok a férfiak, akik nem tudnak kilépni egy kapcsolatból anélkül, hogy ne lenne új partner, gyakran az érzelmi biztonságot másoktól várják, ahelyett, hogy saját magukban találnák meg azt.

Ez a függőség gyakran vezet ahhoz, hogy a férfiak „kapaszkodnak” a jelenlegi kapcsolatba, amíg biztos nem lesz az új partner. Így elkerülik azt, hogy önállóan, érzelmi függetlenségükön dolgozzanak.

Megoldás: az önismeret és az érzelmi függetlenség fontossága

Ahhoz, hogy egy férfi tiszta lappal, szingliként lépjen ki egy kapcsolatból, és ne csak akkor, ha már van biztos új partnere, szükséges az önismeret és az érzelmi függetlenség fejlesztése. Az önálló boldogulás képessége, a saját érzelmekkel való szembenézés és a magány elfogadása mind-mind fontos lépések ahhoz, hogy valaki éretten zárhasson le egy kapcsolatot.

Az ilyen helyzetek elkerülése érdekében fontos, hogy a férfiak felismerjék saját félelmeiket és megértsék, hogy egy kapcsolat vége nem a világ vége, hanem egy lehetőség az önfejlesztésre és az újrakezdésre.

Tiszta lappal vagy biztos hálóval?

Végső soron minden ember másképp dolgozza fel a kapcsolatok végét, de a pszichológia szerint az egyik legfontosabb lépés az, hogy szembenézzünk félelmeinkkel, és ne meneküljünk azok elől egy másik kapcsolatba. A magány, a változás és a bizonytalanság félelmetes lehet, de ha megtanuljuk ezeket kezelni, hosszú távon sokkal kiegyensúlyozottabb és boldogabb életet élhetünk – anélkül, hogy két szék közé esnénk.

 

Címkék:
 


Véleményed?

Játékos randik - társkeresés rendhagyó módon!

Társkereső vagy? Mit szólnál egy remek hangulatú estéhez, társasjátékokkal, egy csapat társkereső társaságában? Budapest legkülönlegesebb ismerkedős estéje vár, tarts velünk a személyes ismerkedős programokon - itt mindenki 3 dimenziós! Részletek...

tic tac toe 1777815 960 720

Túrarandik egész évben!

Kellemes program, ahol mindenki társkereső: ez a Randimásképp. Programjainkon lazán, kötetlenül, játékosan ismerkedhetsz, nem kell szemtől-szembe randiznod senkivel, és a futószalagos sablonokat is otthon hagyhatod. Mintha egy baráti csapatban lennél, kipróbálod? Budapest környékén kirándulunk!

walking 1149747 1280