Nyomtatás

A boldogság titka: barátok, család – és a közös kávézás

A boldogság titka: barátok, család – és a közös kávézás
2025
júl.
17

Egy friss kutatás szerint a legboldogabb emberek nem a gazdagok, hanem a kapcsolatokban gazdagok. Mit tanulhatunk ebből?

Kivel ülünk le a kávé mellé? – Ez dönt a jókedvről

Egy nemzetközi kutatás szerint a társas kapcsolatok minősége sokkal jobban meghatározza a boldogságunkat, mint a pénz vagy a státusz. A Harvard 85 éve (!) futó vizsgálata már régóta bizonygatja, hogy a stabil emberi kapcsolatok a hosszú élet és a mentális jóllét kulcsa, most pedig egy újabb, 2020-as kutatás is megerősítette: az, hogy barátainkkal és családtagjainkkal milyen gyakran találkozunk, közvetlen hatással van arra, mennyire érezzük magunkat boldognak.

Miért jobb a baráti találkozó, mint egy Netflix-maraton?

A társas események serkentik az agy örömközpontját, endorfin szabadul fel, és ezek az alkalmak javítják az önértékelést is. Egy ismerősöm mesélte: amikor hetente legalább egyszer összeültek a barátaival kocsmázni, sokkal kiegyensúlyozottabbnak érezte magát, mint amikor hónapokig csak chaten tartották a kapcsolatot. Én is hasonlóan vagyok: egy kávézás közben elmesélt pletyka többet ér, mint tíz hangulatjel a Messengeren.

De mi van azokkal, akik introvertáltak vagy távol élnek?

A jó hír, hogy nem kell extrovertált partikirálynőnek lenni: a kutatás szerint már az is számít, ha rendszeresen beszélünk a szeretteinkkel telefonon vagy videón. A lényeg a kapcsolódás minősége, nem a mennyisége. És ha az utazás vagy a távolság miatt ritkán találkozunk, a közös online játék vagy filmnézés is erősítheti a kötelékeket.

Társasági vitamin: napi egy adag beszélgetés

A kapcsolatok olyanok, mint a vitaminok – rendszeresen kell „beszedni” őket. Egy nap végén egy telefon a barátnak vagy a testvérnek gyakran többet ér, mint bármilyen stresszoldó praktika.

Forrás: Lee, M. A., & Kawachi, I. (2020). The keys to happiness: Associations between social relationships and subjective well-being in 143 countries. PLOS ONE. DOI: 10.1371/journal.pone.0232458.

 


Véleményed?